ULTIMATE SPIDER-MAN

W 2000 roku ówczesny szef Marvela Bill Jemas postanowił stworzyć nową linię komiksów, które przedstawiałyby przygody najpopularniejszych bohaterów wydawnictwa na nowo, wolne od prawie czterdziestoletniej historii. Jednym z powodów takiego przedsięwzięcia była opinia, że nowi czytelnicy (którzy mieli zostać przyciągnięci do komiksów m.in. za pomocą filmów o Spider-Manie i X-Men, które w tym czasie się ukazały lub były w planach) mieliby problem z zapoznaniem się z długimi i skomplikowanymi losami postaci. Początkowo Jemas napotkał opory spowodowane wcześniejszymi niepowodzeniami podobnych projektów (New Universe, Marvel 2099, Heroes Reborn, MC2), zwłaszcza wydawanym niedawno Spider-Man: Chapter One, ponieważ wydawca chciał zacząć właśnie od Pająka i jego współpracownicy przewidywali, że cała sprawa zakończy się w podobny sposób. Opór szefa Marvela doprowadził jednak do tego, że projekt o roboczej nazwie Ground Zero został zaaprobowany i rozpoczęto poszukiwanie autorów. Jemas nie był zadowolony z nikogo z ówczesnych scenarzystów pracujących dla Marvela, więc polecił poszukać innych, takich, którzy wcześniej mieli mało do czynienia z postaciami wydawnictwa. Po kilku próbach, Joe Quesada, który wtedy był szefem imprintu Marvel Knights, polecił Jemasowi Briana Michaela Bendisa, znanego wcześniej głównie z jego autorskich serii. Do pary przydzielony mu został Mark Bagley, ponieważ wydawcy zależało na jak najlepszych rysunkach (w podobny sposób później został skonstruowany duet tworzący przygody X-Men: nowicjusz w świecie mutantów Mark Millar i jedna z gwiazd rysunku Adam Kubert). Założeniem serii miało być odmłodzenie postaci Petera Parkera oraz jego rodziny i przyjaciół oraz przedstawienie jego przygód tak, jakby postać ta została wymyślona w dwudziestym pierwszym wieku, a nie w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Mówiło się nawet o tym, że Spider-Man zawsze miałby pozostać nastolatkiem i miałby nigdy nie ożenić się z Mary Jane Watson. Jeszcze przed rozpoczęciem publikacji zrestartowanych przygód Spider-Mana wiele głosów, zarówno w branży komiksowej jak i wśród fanów, skazywało pomysł na porażkę. W międzyczasie projekt zmienił nazwę na Ultimate Marvel (Bendis uważał, że Zero w pierwotnej nazwie nie jest dobrym pomysłem), a format serii ze zbioru pojedynczych historii do wieloczęściowych sag i wreszcie we wrześniu 2000 roku ukazał się pierwszy numer serii pt. Ultimate Spider-Man. Czytelnikom bardzo się spodobała nowa wersja przygód Spider-Mana, a ludzie, którzy wcześniej wróżyli niepowodzenie projektowi, zaczęli wychwalać pomysł Marvela.

ULTIMATE X-MEN

Kiedy wciąż trwały prace nad Ultimate Spider-Manem, Bendisowi zaproponowano również pisanie nowej wersji X-Men. Ten najpierw się zgodził, ponieważ chciał spróbować pisać serię o super-grupie, ale potem się rozmyślił. Quesada wytypował więc do tego zadania Marka Millara, który mutantów Marvela znał praktycznie tylko z pełnometrażowego filmu. Rysownikiem Ultimate X-Men, które zadebiutowało trzy miesiące po Ultimate Spider-Manie Bendisa, został Adam Kubert, od czasu do czasu wspomagany przez innych. Podobnie jak w przypadku Spider-Mana, mutanci zostali odmłodzeni i na powrót stali się nastolatkami i studentami profesora Xaviera. Natomiast w lutym 2001 roku ukazał się pierwszy numer trzeciego tytułu nowego imprintu, Ultimate Marvel Team-Up, który podobnie jak ukazujący się 25 lat wcześniej jego pierwowzór, przedstawiał przygody Spider-Mana w towarzystwie różnych bohaterów, większość z których debiutowała w nowym wcieleniu. Seria została zakończona po szesnastu numerach wydaniem specjalnym.

ULTIMATE AVENGERS

W styczniu 2002 roku ukazał się pierwszy numer The Ultimates. Seria ta przedstawiała losy nowej wersji Avengers, której członkowie zebrani przez generała Nicka Fury'ego stanowili super-grupę pracującą dla rządu Stanów Zjednoczonych. Autorami komiksu zostali Mark Millar i Bryan Hitch, którzy wcześniej pracowali (choć nie jednocześnie) nad wildstormowym The Authority, a do którego The Ultimates było porównywane. Komiks był cechowany przez satyrę, którą posługiwał się Millar, oraz efektowną akcję autorstwa Hitcha. Seria jest jednak zapewne najbardziej znana z powodu opóźnień, które ją dotknęły. Wydanie 13 numerów pierwszego sezonu The Ultimates zajęło ponad dwa lata - ostatni ukazał się w lutym 2004 roku. W międzyczasie ukazały się dwie mini-serie, w których Ultimates spotkali się z X-Men (Ultimate War Millara i Chrisa Bachalo) i ze Spider-Manem (Ultimate Six Bendisa i Trevora Hairsine'a).

ULTIMATE SIĘ ROZWIJA

W listopadzie 2002 roku ukazał się pierwszy z czterech numerów mini-serii Ultimate Daredevil and Elektra autorstwa Grega Rucki i Salvadora Larroci. Para tytułowych bohaterów pojawiła się wcześniej na łamach Ultimate Marvel Team-Up, natomiast tu przedstawiono ich pierwsze spotkanie podczas studiów. Prawie dwa lata później ukazała się kontynuacja tej historii - Ultimate Elektra, którą znów rysował Larroca, ale tym razem do scenariuszy Mike'a Careya. W międzyczasie po trzydziestu trzech numerach (dwa z których napisał Chuck Austen) Ultimate X-Men serię opuścił Millar, a zastąpił go Bendis, który wraz Davidem Finchem stworzył dwanaście kolejnych numerów tego tytułu.

ULTIMATE FANTATIC FOUR

W 2003 roku rozpoczęto pracę nad nowym tytułem - Ultimate Fantastic Four. W przygotowaniach brał udział Grant Morrison, który miał pisać tę serię, ale podpisał kontrakt na wyłączność z Detective Comics, więc zrezygnowano z tego pomysłu. Postanowiono więc, że autorami tytułu będą dwaj najbardziej zasłużeni twórcy Ultimate Marvela - Millar i Bendis. Ten pierwszy stworzył scenariusze, a drugi ubierał je w dialogi. Tak powstała pierwsze sześcionumerowa historia, którą narysował Adam Kubert. Członkowie Fantastycznej Czwórki zostali również odmłodzeni, a napromieniowanie bohaterów podczas kosmicznego lotu zostało zastąpione wypadkiem podczas eksperymentu związanego z podróżą do innego wymiaru. Kolejne dwanaście numerów serii napisał Warren Ellis, którego scenariusze ilustrowali Stuart Immonen i Adam Kubert. Ultimate Fantastic Four wprowadziła zamieszanie do nowego imprintu tym, że w Ultimate Spider-Manie i The Ultimates wspominano i pokazywano istniejącą już grupą, więc spodziewano się, że nowa seria dzieje się w przeszłości. Millar właśnie planował rozegrać to w ten sposób, ale dialogi Bendisa wskazywały, że Ultimates już zdążyli powstać. Również późniejsi autorzy serii traktowali ją jako dziejącą się równolegle do pozostałych. Ogłoszono, że rozbieżności zostaną wytłumaczone, ale jak do tej pory się to nie stało.

ULTIMATE SIĘ OPÓŹNIA

We wrześniu 2004 roku ukazał się pierwszy numer Ultimate Nightmare, pierwszej z trzech mini-serii autorstwa Warrena Ellisa opowiadających o obronie ziemskich bohaterów przed pożeraczem planet - Gah Lak Tusem. Kolejne to Ultimate Secret i Ultimate Extinction. Publikacja całej trylogii trwała prawie dwa lata, ponieważ Ultimate Secret został opóźniony. Podobnie stało się z drugim sezonem The Ultimates, którego pierwszy numer ukazał się grudniu 2004 roku, a ostatni, trzynasty - aż dwa i pół roku później. Zanim historia została zakończona, Marvel zdążył ogłosić, że trwają już prace nad dwiema kolejnymi seriami The Ultimates autorstwa Jepha Loeba. Również wydanie pięciu numerów Ultimate Iron Mana Orsona Carda trwało dłużej niż się spodziewano, bo większą część 2005 roku. Podobnie stało się z wydanymi później Ultimate Power oraz Ultimate Vision. Najmniej chlubnym "osiągnięciem" imprintu pozostaje jednak mini-seria Ultimate Wolverine vs. Hulk Damona Lindelofa i Leinila Yu. Pierwszy numer ukazał się w grudniu 2005 roku, drugi dwa miesiące później, natomiast na pozostałe czytelnicy musieli czekać aż do roku 2009, co tłumaczone było tym, że Lindelof był zajęty swoimi projektami telewizyjnymi.

ULTIMATE BIJE REKORD

Na szczęście trzy główne regularne serie ukazywały się bez większych problemów. Ultimate X-Men przez dwadzieścia numerów pisał Brian Vaughan, którego potem zastąpił Robert Kirkman. Ultimate Fantastic Four przez rok tworzyli Mark Millar, który powrócił do tytułu, oraz Greg Land, a potem na dłuższy czas serię objął Mike Carey, który współpracował z Pasqualem Ferrym, Markiem Brooksem i Tylerem Kirkhamem. Brian Bendis i niezwykle szybki rysownik Mark Bagley natomiast nieprzerwanie pracowali nad Ultimate Spider-Manem, a w roku 2004 ukazało się aż dziewiętnaście numerów tej serii. Właśnie Bendis i Bagley pobili marvelowski rekord wcześniej należący do Stana Lee i Jacka Kirby'ego, którzy stworzyli 103 numery Fantastic Four z rzędu. Dwaj panowie B. zatrzymali się ostatecznie na 110, a od numeru 111-ego partnerem Bendisa przy Ultimate Spider-Manie był Stuart Immonen.

ULTIMATE I ŚWIAT 616 RAZEM? - NIGDY W ŻYCIU

Bardzo szybko po powstaniu Ultimate Marvela zapowiedziano, że ewentualne spotkanie się bohaterów tego świata z ich oryginalnymi wersjami jest mało prawdopodobne. Dwudziesty pierwszy numer Ultimate Fantastic Four zdawał się jednak przedstawiać spotkanie dwóch Reedów Richardsów. W jego trakcie okazało się jednak, że drugi Reed nie jest tym z normalnej rzeczywistości Marvela, lecz zombie z jeszcze innego wymiaru. Później Joe Quesada potwierdził, że do spotkania bohaterów z regularnego świata Marvela i świata Ultimate nigdy nie dojdzie, ponieważ oznaczałoby to, że wydawnictwu skończyły się pomysły. To nie przeszkodziło jednak doprowadzić do konfrontacji między postaciami Ultimate Marvela a dwoma wersjami Squadronu Supreme w Ultimate Power.

ULTIMATE NA EKRANACH

W lutym 2006 roku na DVD został wydany animowany film pt. Ultimate Avengers. Stanowił on luźną adaptację pierwszych trzynastu numerów The Ultimates Millara i Hitcha i opowiadał o utworzeniu się Avengers (tak nazywana była grupa w filmie), ich walce z obcą rasą zwaną Chitauri oraz szalonym alter ego Bruce’a Bannera - Hulkiem. Dwie historie, które w komiksie nastąpiły po sobie w filmie rozegrały się równolegle. Nastąpiło również kilka innych zmian, które upodobniły filmowych Avengers bardziej do oryginalnej grupy, niż Ultimates. Pół roku później ukazała się kontynuacja animacji, Ultimate Avengers 2: Rise of The Panther. W niej Avengers pomagają Black Pantherowi w walce z Kleiserem, przedstawicielem rasy Chitauri. Kleiser był przeciwnikiem Ultimates w pierwszej serii komiksowej z ich udziałem, natomiast Black Panther zadebiutował w komiksach Ultimate Marvela jakiś czas później. Motywy rodem z Ultimate Marvela przedostały się również do ekranizacji marvelowskich komiksów, których wysyp nastąpił w ostatnich latach. Najważniejszy z nich to oczywiście grający Nicka Fury'ego w Iron Manie (oraz wkrótce w jego kontynuacji i innych filmach produkowanych przez Marvel Studios) Samuel L. Jackson, na którego sylwetce Bryan Hitch wzorował się rysując tę postać w The Ultimates.

ULTIMATUM

Po kilku latach istnienia Ultimate Marvela komiksy z tego imprintu nie znajdowały się już czele list sprzedaży, nowe mini-serie nie stawały się hitami, a same historie zaczęły coraz mniej się wyróżniać od tego, co proponowało zwykłe uniwersum Marvela, które po zmieniających świat wydarzeniach takich jak House Of M, Civil War, czy Secret Invasion, stało się świeże i nieprzewidywalne. Quesada, Bendis, powracający do Ultimate Marvela Millar, nowy w tym uniwersum Jeph Loeb i paru innych twórców postanowiło na nowo tchnąć w imprint życie przez... zniszczenie go. Początkowo nawet myślano o tym, aby zacząć wszystko jeszcze raz, ale ostatecznie zdecydowano, że Ultimatum, pierwsze wydarzenie w Ultimate Marvelu, które na wzór nowoczesnych cross-overów miało objąć wszystkie serie imprintu, "tylko" zmieni znacząco uniwersum. Przygotowania do Ultimatum rozpoczęto już w Ultimate Power, a dalszy ciąg istotnych wydarzeń miał miejsce w The Ultimates 3, tym razem mini-serii autorstwa Loeba i Joe Madureiry, i Ultimate Origins Bendisa i Jacksona Guice'a, w którym przedstawiono tajne jak do tej pory historie najważniejszych postaci Ultimate Marvela takich, jak Nick Fury, Wolverine, Hulk, Charles Xavier, czy Magneto. W międzyczasie oprócz regularnych serii ukazała się druga część historii młodzieńczych lat Tony'ego Starka napisana przez Orsona Scotta Carda oraz mini-seria Ultimate Human Warrena Ellisa i Cary'ego Norda, w której, z okazji wchodzących wkrótce do kin filmów z ich udziałem, spotkali się Iron Man i Hulk. Wreszcie w listopadzie 2008 roku ukazało się Ultimatum Loeba i Davida Fincha, przesunięte o pół roku z powodu opóźnień The Ultimates 3 i w innej formie, niż oryginalnie zapowiadano: historia, zamiast na łamach Ultimate X-Men i Ultimate Fantastic Four, rozegrała się w osobnej mini-serii, a te dwie regularne serie oraz Ultimate Spider-Man przedstawiały reperkusje wydarzeń dla występujących w nich bohaterów. Ultimatum również się opóźniło o kilka miesięcy, ale ostatecznie dobiegło do końca i wydania specjalne zakończyły wszystkie regularne serie, z których Ultimate Fantastic Four osiągnęło 60 numerów, Ultimate X-Men - 100, a Ultimate Spider-Man - 133. Ultimate Marvel się zakończył, a rozpoczęło się...

ULTIMATE COMICS

Prawie dziewięć lat po pierwszym numerze Ultimate Spider-Mana, a tydzień po ostatnich komiksach będących epilogiem Ultimatum, dwunastego sierpnia 2009 roku ukazały się pierwsze dwa komiksy z nowego imprintu. Ultimate Comics Spider-Man Briana Michaela Bendisa i Davida Lafuente przedstawia dalsze losy Petera Parkera i jego przyjaciół, wśród których znajdują się postanie znane wcześniej z Ultimate X-Men i Ultimate Fantastic Four. Ultimate Comics Avengers Marka Millara to seria ważnych dla całego świata historii z udziałem różnych bohaterów. Każda opowieść ma mieć swojego rysownika, a pierwsi dwaj to Carlos Pacheco i Leinil Francis Yu. Inne zapowiedziane komiksy to dwie serie Jepha Loeba, które rozpoczną się za kilka miesięcy: New Ultimates z rysunkami Franka Cho oraz kolaboracja z Artem Adamsem o nieznanym jeszcze tytule. Wiadomo również, że Iron Man wystąpi w mini-serii Ultimate Comics Armor Wars, którą stworzą Warren Ellis i Steve Kurth. Twórcy zapowiadają, że serie Ultimate Comics są uważniej planowane, więc będzie mniej rozbieżności między nimi, a także obiecują, że opóźnienia w ukazywaniu się kolejnych numerów są już historią.

  • Dodaj do:
  • wykop.pl